Proč je důležité být napojený na dítě?
Co je to „pevná citová vazba“, kdy ji vytvořit a proč je to důležité. Pojďme se na to podívat.
Základním kamenem rodičovství je pevná vazba mezi rodičem a dítětem. Pro vytvoření pevné vazby je důležité nejen přijmout dítě takové jaké je, ale také umět pracovat s vlastními emocemi. Každý rodič chce dělat vše pro své dítě, ale to je náročná a nekončící práce, i když bychom nejraději měli k dětem nějaký jednoduchý a rychlý návod jak na to. Většinou to bývá tak, že se nestaráme jen o dítě, což je práce sama o sobě, ale staráme se ještě o domácnost, někteří dokonce pracují a ještě nám má zbýt čas na sebe samé.
Nezapomínejte, že jste také byli dětmi. Snažte se co nejčastěji dívat se na svět z jejich úhlu pohledu. Rodičovství je skvělý nástroj seberozvoje. Pokud máte Vy sami z dětství nějaká traumata, děti na ně dokáží skvěle upozornit. To jsou ty situace, kdy nás dokáží nejvíce vytočit. Zastavte se, a snažte se v nitru zjistit proč Vás daná věc tak rozčiluje. Většinou to pramení z něčeho v dětství. A nyní s tím můžete začít pracovat. Abyste totiž mohli dobře vychovávat své dítě, je potřeba zpracovat si vlastní případná traumata a naučit se pracovat se svými emocemi. Bohužel nás to předchozí generace moc nenaučily. Naštěstí se přístup k výchově a rodičovství mění a tento začarovaný kruh se láme.
Co je to pevná citová vazba?
Napojení na dítě nebo-li pevná citová vazba, je pouto mezi rodičem a dítětem, které dítěti poskytuje pocit bezpečí a lásky. Ví, že se na rodiče může spolehnout a že je tu pro něj za každé situace.
Když je toto spojení navázáno, potřeby dítěte jsou uspokojovány (dostatečně rychle), vzniká vzájemná důvěra a respekt
Pevná vazba umožňuje dítě učit se a zkoumat na vlastní pěst. Postupně se vzdálenost kam se dítě odhodlá zvětšuje, ale dítě ví, že má bezpečný přístav kam se může vrátit. Právě pevné pouto s rodičem umožňuje dítěti v budoucnu samostatnost a sebevědomí. Vám jako rodičům se všechen investovaný čas vrátí v jejich pubertě. Dále je také prokázáno, že děti , které měly s rodiči (či jinou pečující osobou) navázanou pevnou citovou vazbu, jsou úspěšnější v mnohým oblastech v životě, jako je vzdělání, komunikace a mezilidské vztahy atd..
TIP: Zkuste, až budete příště někde venku (např. na dětském hřišti), zavolat na dítě které si hraje, a třeba jen zamávat. Za chvilku si přesedněte a zavolejte znovu. Dítě se nejdříve podívá na původní místo a pak Vás začne hledat (možná s pláčem možná bez), klidně na něj zavolejte ještě jednou ať je pro něj jednodušší Vás najít. Když zjistí kam jste se přemístil/a přijde k Vám, tím se opět zorientuje a zapamatuje si kde jste a půjde si zase hrát. Berte to tak, že jste jeho polárka a podle toho se orientuje. Když ho budete sledovat tak uvidíte, že se jednou za čas podívá jestli tam stále jste. Některým dětem jen pohled nestačí a přijdou se i pomazlit, dobít si tak baterky na další hraní a objevování. (zdroj: AHA! rodičovství – Dr. Laura Markham)
Proč vytvořit pevnou citovou vazbu?
To jaký vztah dítě s rodiči mělo v raném dětství bude v budoucnu ovlivňovat to, jak dokáže navazovat vztahy a zda tyto vztahy budou zdravé.
Představte si, z pohledu dítěte, kolikrát za den je od Vás odloučeno (hlídání,školka, škola, spánek, práce atd.) My to tak sice nevnímáme, máme mnoho jiných starostí a povinností, a to je v pořádku, ale pro dítě jsme středem vesmíru, ať už je to miminko, batole či školák. Proto je tak důležité se na sebe neustále napojovat a pracovat na pevné vazbě. Ano, bohužel to není tak, že byste ji vytvořili a hotovo. Je důležité toto pouto neustále opečovávat.
Kdy tvořit pevnou citovou vazbu?
Napojit se na miminko může matka již v těhotenství. U dětí, které jsou již větší to může trvat chvilku déle než vystoupí ze zajetých kolejí, to samé platí i pro rodiče. Čím dříve tedy začnete , tím máte větší šanci na úspěch. Nebuďte na sebe přísní, že se vše hned nedaří. U starších dětí je to běh na dlouhou trať, ale stojí to za to. Důvěru a pevnou vazbu si budujete každodenním chováním a veškerou interakcí s dítětem.
Příště si povíme o tom JAK „pevnou citovou vazbu“ vytvořit a udržovat ji.
PS: Budu ráda když mi dáte vědět jak se vám článek líbil a zda jste již na téma citové vazby narazili nebo je to pro vás novinka.
Napsat komentář