Jaká byla cesta na nočník s mou dcerou? Ve skutečnosti byla docela dlouhá.
Začalo to již od jejího narození, kdy jsem začala používat látkové pleny. To jí nikdy nedovolilo zvyknout si na ten pocit sucha, který dnešní jednorázové pleny dětem poskytují . Možná si teď říkáte: „Blázen!“ No, musím uznat, že první čtvrt rok po porodu byl docela náročný. Probouzela jsem se třikrát za noc, abych ji přebalila a nakojila. Ale časem jsem začala cítit, že mě to vyčerpává, a tak jsem v noci přešla na jednorázové pleny. Potřebovala jsem se konečně dobře vyspat a nemuset se stresovat počůranou postelí.
Další věc, kterou jsem začala dělat, když už udržela hlavičku, byla BKM, což znamená bezplenková komunikační metoda. V praxi to znamená, vysazovat miminko na nočník nebo misku podle jeho signálů. Nicméně i to vyžaduje hodně energie, trpělivosti a pozornosti od rodiče. Musíte být neustále připraveni a sledovat zda dítě vysílá signály, že si potřebuje ulevit. Navíc, ne každý rodič má povahu na to, aby to zvládl, a to je v pořádku. Rozhodla jsem se tedy najít zlatý střed: látkové pleny přes den a nočník po spánku, jídle a při kojení, kdy jsem podle jejího neklidu věděla, že se něco bude dít. Na noc jsme používali jednorázové pleny, protože spící a odpočatá maminka je klíčem k duševní pohodě.
Když dcera začala sedět, cca ve svých šesti měsících, začala jsem ji posazovat na nočník a byla jsem nadšená, že už to umí. Chlubila jsem se tím v naší vesnické herničce. Ale teď vím, proč na mě ostatní maminky tak podezřívavě koukaly. Jakmile dítě začne chodit, má jiné zájmy, a sedění na nočníku určitě není jedním z nich. Proč by sedělo, když to dělalo do teď, že? To vedlo k období, kdy se naše koupelna stala místem plným nehod a bobků na koupelnové předložce. Své tipy, jak toto období zvládnout, sdílím na svých seminářích o odplenkování.
Nicméně po několika měsících střídání mezi nadšením a vztekem, jak mým, tak i jejím, se jednoho krásného dne sama rozběhla na záchod. Teď si chodí na nočník sama, když potřebuje vyčurat nebo vykakat. Nosí kalhotky a plenky má jen na noc či při cestování. Pro upřesnění, tento zvrat nastal kolem druhého roku.
Pokud i ty potřebuješ pomoc s odplenkováním a hledáš způsob, jak stanovit jasné hranice, ale zároveň být respektujícím rodičem, můžeš se přihlásit na můj prezenční seminář nebo využít online verzi.
Budu ráda, když se s námi podělíš ve komentářích o svých zkušenostech s nočníkem nebo o to, co u vás doma fungovalo.
Napsat komentář