Jak děti do 3 let učit sebeovládání

/

Děti do tří let se teprve začínají učit porozumět světu kolem sebe, a rozvoj sebeovládání je pro ně velkou výzvou. Právě v tomto raném věku můžeš položit základy pro jejich schopnost zvládat emoce a chovat se klidněji i v náročných situacích. Pokud bys ráda pomohla svému dítěti naučit se první krůčky k sebeovládání, tady jsou některé tipy, které můžeš snadno začlenit do každodenního života.

1. Buď pro dítě vzorem sebeovládání

Děti se nejvíce učí tím, co vidí. Pokud zůstaneš klidná a pozitivní i ve stresových situacích, bude tvoje dítě tento přístup přebírat. Ukaž mu, jak zvládáš napětí nebo nespokojenost, například tím, že se nadechneš a vydechneš, když něco nejde podle plánu. Časem si dítě všimne, že i ty máš emoce, ale dokážeš je zvládnout.

2. Nastav pevné, ale laskavé hranice

Hranice poskytují dítěti pocit bezpečí a řád. Jednoduchá pravidla, jako například „Před spaním uklidíme hračky“ nebo „Nejdříve si umyjeme ruce, než jdeme jíst“, mu pomáhají porozumět tomu, co se od něj očekává. Pokud budeš důsledná a laskavá zároveň, dítěti to pomůže naučit se kontrolovat své chování, protože bude vědět, že pravidla jsou jasná a srozumitelná.

3. Pomoz dítěti pojmenovat jeho emoce

Uvědomění si vlastních pocitů je klíčové pro zvládání emocí. Malé děti však často nemají dostatečnou slovní zásobu, aby popisovaly, co prožívají, což může vést k frustraci. Zkus jeho emoce pojmenovat: „Vypadá to, že jsi smutný, že musíme jít domů,“ nebo „Vidím, že jsi naštvaný, že ti to nejde složit.“ Díky tomu se dítě postupně naučí rozpoznávat a vyjadřovat své pocity slovy místo pláče nebo vzteku.

4. Cvičte spolu trpělivost a čekání

Čekání na to, co chce, je pro dítě velkou lekcí sebeovládání. Zkus cvičit trpělivost při každodenních situacích – například při čekání na jídlo nebo na to, až skončí pohádka. Můžete si hrát i na „počítání do tří“ než dítě dostane oblíbenou hračku. Při čekání mu můžeš vysvětlit, proč je důležité chvilku počkat, a pochválit ho, když vydrží. Časem bude dítě schopné čekat déle a lépe zvládat své touhy a potřeby. Nebo můžete společně hrát hry, které podporují rozvoj sebeovládání. Stejné hry si zkoušíme s rodiči a dětmi na kroužcích cvičení.

  •  praskání bublin – Hra spočívá v tom, že střídáme praskání bublin a pouhé dívání se na ně. Praskání je pro děti samozřejmě větší zábava, a tak vydržet na ně nesahat chce velkou dávku sebeovládání. Podporuj úspěch tím, že necháváš delší čas na praskání a vyblbnutí a kratší čas na pozorování a sebeovládání. Poměr postupně upravuj podle reakcí dítěte. Podle ošívání se poznáš, že už to déle nevydrží. To je ten správný čas se na bubliny vrhnout. Při čekání dítě podporuj slovně a nezapomeň odměnit úspěch.
  • stůj a jeď – Hrajte si společně na autíčka. Můžeš využít i barevné balonky jako na semaforu. Jinak je postup stejný jako u bublin.
  • tancování – Stejně tak můžete tancovat na hudbu nebo ji zastavit a čekat než zase začne hrát.

5. Nabídni mu alternativní způsoby zvládání emocí

Malé dítě často reaguje impulzivně, protože ještě neví, jak se se svými emocemi vypořádat. Když se začne vztekat nebo brečet, nabídni mu alternativu: „Místo bouchání do podlahy pojď se mnou a uděláme tři hluboké nádechy.“ Nebo mu ukaž, jak se může na chvíli soustředit na svůj dech nebo jak může prstíky mačkat a uvolňovat, aby se uklidnilo. Ukážeš mu tak různé možnosti, jak může reagovat, a podpoříš ho v tom, aby našlo klidnější způsob vyjádření svých emocí.

6. Zajisti dostatek pohybu a klidného času

Sebeovládání a regulace emocí jsou náročné na energii. Děti potřebují dostatek pohybu, aby si mohly uvolnit energii, ale zároveň i chvíle klidu, kdy mohou regenerovat. Každý den dopřej dítěti čas na běhání, skákání nebo hru venku, ale pak ho také uč, že je důležité i odpočívat. Třeba tím, že si spolu před spaním čtete nebo posloucháte pohádku. Pohyb a odpočinek v rovnováze pomáhají dítěti zvládat stres a rozvíjet jeho schopnost sebeovládání.

7. Podporuj samostatnou hru

Když dítě necháš chvíli hrát si samo, učí se soustředění a trpělivosti, což jsou základy sebeovládání. Začni s krátkými chvilkami, kdy dítě povzbuzuj, aby si hrálo samo s nějakou oblíbenou hračkou. Postupně prodlužuj tyto chvíle samostatného hraní. Dítě se tak naučí vyrovnávat se s menšími frustracemi samo a bude mít radost, že něco zvládlo bez pomoci.

Připoj se na seminář Rozvoj emoční inteligence dětí do 3 let

Pokud tě zajímá, jak více podpořit emocionální vývoj svého dítěte, zvu tě na seminář Rozvoj emoční inteligence dětí do 3 let. Na semináři se dozvíš konkrétní techniky, které podpoří sebeovládání, empatii a schopnost porozumět emocím. Naučím tě praktické hry a cvičení, které můžeš hned vyzkoušet. Více o semináři najdeš zde.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *