6 nejčastějších otázek o znakování pro batolata

/

6 nejčastějších otázek o znakování pro batolata

Zajímá vás znakování pro batolata jako způsob komunikace s vaším batoletem, ale obáváte se, zda je to správný přístup k podpoře rozvoje řeči? Tyto obavy plně chápu, protože každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Nicméně pojďme se trochu věnovat tématu a prozkoumat některé z nejčastěji kladených otázek, které rodiče mají. Získáním lepšího porozumění možným výhodám této metody a odstraněním jakýchkoli nedorozumění doufám, že budete mít mnohem větší důvěru při rozhodování, zda je tento přístup vhodný pro vás a vaše dítě. Tak pojďme na to!

 

Děti se pomocí této metody učí znaky, aby mohly komunikovat se svým okolím, dávno před tím, než jsou schopné plnohodnotně  mluvit. Jedná se tedy o jakési překlenutí této doby, kdy děti rozumí, ale nemají prostředky ke komunikaci.

Znaky jsou uzpůsobeny úrovni dětské motoriky a označují slova nebo jednoduchá spojení (např. mám hlad nebo už stačí), a dávájí dětem možnost sdělit nejen své potřeby, ale také zážitky a pocity. 

Používání znaků u dětí ještě před tím, než jsou schopné mluvit, není nic neobvyklého. Většina dětí se naučí dělat „pápá“ nebo vrtět hlavou, aby nám sdělily své ne. To jsou často první znaky, které se děti přirozeně naučí. Program BabySigns využívá této dovednosti a nabízí prostředky k jejímu rozšíření.

Tento způsob komunikace s miminky a batolaty, pomáhá rodičům rozluštit proč děťátko pláče, a tak může rodič rychleji reagovat na jeho potřeby. Rychlá reakce na pláč a také rychlé rozluštění potřeb dítěte je důležité při tvorbě pevné citové vazby a rozvoji emoční inteligence dítěte. Díky znakování, tak ubyde chvilek smutku či hněvu z nepochopení se navzájem. A víte, že i emoce se dají znakovat? Díky tomu můžete již v ranném věku rozvíjet emoční inteligenci.

Znakování Vám též pomůže, když děťátko už mluví, ale ještě mu není úplně rozumět. Jedná se o přechodový můstek mezi tím kdy dítě rozumí, ale nemluví nebo právě už mluví, ale jazyku jeho kmene rozumí jen maminka a to s bídou.

Děti si znaky vytvářejí tak jako tak. Program BabySigns jim dá možnost tuto dovednost zdokonalit a využít možnost této komunikace na maximum. Díky znakování mohou děti s dospěláky vést dialog. Tím se rychleji naučí mluvit, jelikož dospělý mluví o tom co děťátko zrovna zajímá. Také si lépe pamatujete věci, které Vás zajímají. 😉
Samozřejmě byla metoda BS zkoumána vědci. No a vědci zjistili, že děti, které v batolecím věku znakovaly, se naučili i dříve mluvit.

Na toto téma mám příspěvek na sociálních sítích.

Pro všechny rodiče a pečující osoby, jež chtějí komunikovat se svým děťátkem dříve, než se naučí mluvit.
Samozřejmě jako mámy svým dětem rozumíme nejlépe z našeho okolí. Ale ruku na srdce, ani Vy sama ne vždy dokážete rozluštit co vlastně chce, ukazuje, proč se vzteká.

Znakování můžete učit už miminka od narození. Klidně ale také můžete začít později, i když už zná pár slov. Slov existuje spousta a znakování Vám pomůže v mezičase, než bude vše vývojově připravené k plnohodnotné řeči.

Asi si říkáte „Zase další aktivita.“ Nebojte. Jak to všechno funguje si povíme na semináři o znakování, kde Vám předám ucelené informace, jak na to, a co je k tomu potřeba. Sestavíme si společné Váš plán a postupně bude přidávat znaky dle potřeby.  Určitě se nemusíte biflovat nazpaměť desítky znaků hned teď rychle.

Jistě najdete na internetu spoustu informací o znakování pro batolata, tak jako o všem v dnešní době. Nicméně informace si budete muset vyhledávat, dávat do kontextu, atd. Na kurzech „Znakujeme zpěvem a hrou“ si znaky každý týden tematicky protrénujeme společně s aktivitami pro děti, ve kterých můžete pokračovat doma. Na semináři se dozvíte vše důležité, aby jste doma mohly začít sami.
Při absolvování kurzu nebo semináře máte jistotu, že máte ucelené informace a vše potřebné. Zároveň se na mě můžete kdykoliv obrátit

 
 

Pokud máte nějakou další otázku, která zde zmíněna nebyla, napište ji sem do komentářů nebo mi napište do zprávy na soc. sítě @lektorkaruzenka (FB/IG). Moc ráda všechny dotazy zodpovím.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *